Memati Muhteşem Yüzyılda

Memati Muhteşem Yüzyılda
Kurtlar Vadisi’nde canlandırdığı Memati karakteriyle tanınan Gürkan Uygun, Mimar Sinan rolüyle Muhteşem Yüzyıl kadrosuna dahil oldu...
Gürkan Uygun, daha ilk bölümden sergilediği performansla büyük beğeni topladı.

Muhteşem Yüzyıl kadrosuna katılan Gürkan Uygun, Mimar Sinan rolüyle izleyici karşısına çıktı.

Dizinin ilk bölümde olaylar şöyle gelişti:

Yapılan bütün köprülerin yıkılması ve ordunun Prut Nehri'ni geçilemeyip sefere devam edememesi nedeniyle sinirlenen Sultan Süleyman, mimardan açıklama istedi.

Mimar ise bataklık nedeniyle yapılan köprülerin yıkıldığını ve bataklığa dayanacak köprünün yapımı için uzun bir zamana ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

O kadar zamanları olmadığını düşünen Sultan Süleyman, yeni bir mimar arayışına başladı. Matrakçı köprünün yapımı için bir subaşı tavsiye etti ve Lütfü Paşa da destekledi.

Süleyman, bu marifetli mimarla tanışmak isteyince Matrakçı ve Lütfü Paşa soluğu Sinan'ın yanında aldı. Bu sırada Sinan'da bir türlü yapılamayan köprü için çalışmalar yapmakta olduğunu söyleyince soluğu Sultan'ın huzurunda aldılar.

Köprüyü 10-15 gün içerisinde yapabileceğini söyleyen ve nasıl yapacağını anlatan Mimar Sinan, Sultan Süleyman'ı etkiledi. Sinan'a 10 gün veren Süleyman, köprüyü yapamazsa kellesini alacağı konusunda tehdit etti.

Sinan, köprüyü 10 günde tamamladı ve Sultan Süleyman'ın takdirini kazandı.