En Güvenilir Reklam Mecrası "Televizyon" olmaya devam ediyor

En Güvenilir Reklam Mecrası "Televizyon" olmaya devam ediyor

Televizyon görsel ve işitsel bir kanal olması nedeniyle yoğun olarak tercih ediliyor ve en etkili mecra olarak kabul görmeye devam ediyor

Günümüzde artan rekabet, kitle iletişim araçlarının etkin bir pazarlama iletişimi aracı olarak kullanılmasına neden oluyor. 

Kitle iletişim araçları arasında önemli bir konuma sahip olan televizyon ise reklam mesajların yayınlanmasına yönelik en pahalı mecra olmasına rağmen, görsel ve işitsel bir kanal olması nedeniyle yoğun olarak tercih ediliyor ve en etkili mecra olarak kabul görmeye devam ediyor. 

 “TV reklamları her dönem olduğu gibi bu dönemde de güçlü ” Giderek karmaşıklaşan modern yaşam içinde iletişim ihtiyaçlarına göre iletişim teknolojilerinin şekillendiği “Türkiye’de kitle iletişim araçlarının teknolojik gelişimine bağlı olarak yaşadığı değişim doğrultusunda reklamın sunuluş biçimi ve reklam araçlarında çeşitli değişiklikler ortaya çıkıyor. 

Televizyon ise reklam iletilerinin kısa, öz ve kışkırtıcı olması nedeniyle etkinliği çok yüksek olan bir reklam aracı olarak karşımıza çıkıyor.  

Bu nedenle TV reklamlarının her dönemde olduğu gibi yüzde 58 oranla pastadaki en güçlü mecra olduğunu söylesek yanılmayız. 

Gerek Türk toplumunun mecra tüketim alışkanlıklarına baktığımızda gerekse güven endeksine baktığımızda hala TV’nin güven sıralamasında en üstlerde olduğunu görüyoruz. 

Son 5 yılda mecra kullanımlarındaki değişime baktığımızda tek yükselen mecranın dijital olduğu görülse de TV de bütçedeki büyük payını korumaya devam ediyor ve önümüzdeki yıllarda da korumaya devam edecek gibi görünüyor” dedi. 

Dijital mecralar televizyonun en büyük rakibi Dünyada en çok televizyon izleyen ülkelerin başında Türkiye’nin geldiği “Toplumun çok büyük bir kısmının televizyon seyretme alışkanlığının devam etmesi, televizyonu en çok tercih edilen reklam yatırım aracı yapıyor.

 Kaynak: medyatava